Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne?

W ogrodzie może wydarzyć się dużo nieprzewidzianych sytuacji ? ten dział właśnie im jest poświęcony. Informacje na temat specyficznych problemów związanych z pracami ogrodowymi, aranżacją ogrodu, uprawą oryginalnych gatunków roślin.

Moderator: wika001

paluszek
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 15 paź 2018, 9:37
Re: Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne?

autor: paluszek » 15 paź 2018, 10:27

Co do solarów to nie wiem, ja od razu zdecydowałem się na fotowoltaikę. Podjąłem tak pewnie decyzję, bo mój brat ma i faktycznie obniża to koszty prądu. Wiadomo, że zanim inwestycja się zwróci to trochę minie, ale nie ma nic za darmo :) My mamy panele od tej samej firmy pvprojekt. Oczywiście montaż też. Z firmy zadowoleni, z rachunków jeszcze bardziej :D

maaaariusz
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 89
Rejestracja: 04 maja 2016, 18:47
Re: Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne?

autor: maaaariusz » 23 paź 2018, 9:52

Ja jestem za panelami fotowoltaicznymi. Sam korzystam z nich od tej wiosny ;) Mamy nieduży domek, w którego skład wchodzą 2 sypialnie, salon, łazienka kuchnia oraz garaż i dla nas idealny był zestaw Panele słoneczne z akumulatorem zestaw 1120W/MPPT/400 Ah, który zamówiłem w firmie, którą polecił mi kolega. Dla naszego domu taki zestaw jest wystarczający w 100% od początku odkąd się wprowadziliśmy wiedzieliśmy, że chcemy zamontować u nas panele słoneczne. Każdemu polecam do niedużego domu taki zestaw, a jak macie większy to albo dwa takie zestawy bądź małą elektrownię bym radził, która też jest dostępna w tym sklepie :)

gardenrun
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 516
Rejestracja: 30 lip 2014, 13:31
Re: Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne?

autor: gardenrun » 15 gru 2018, 13:11

Czy przy naszym, nazwijmy to, oszczędnym w słońce klimacie, to ma rację bytu?

lidiaa851
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 66
Rejestracja: 24 maja 2016, 12:06
Kontaktowanie:
Re: Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne?

autor: lidiaa851 » 29 sty 2019, 14:53

Moim zdaniem panele, w połączeniu z innymi systemami umożliwiają właściwie darmowe ogrzewanie domu. Montażem takich systemów jest dość skomplikowany, dlatego przydatny będzie jakiś kurs, takie szkolenie pv powinno być odpowiednie - jest dość profesjonalne.

gardenrun
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 516
Rejestracja: 30 lip 2014, 13:31
Re: Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne?

autor: gardenrun » 30 sty 2019, 15:05

Ale czy sprawdziłeś to w praktyce?

borowiec73
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 30 kwie 2019, 9:59
Re: Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne?

autor: borowiec73 » 30 kwie 2019, 10:16

Ja jak zakładałem panele to postawiłem na wiedzę fachowców z PV Projekt wszystko odpowiednio mi doradzili i z wykonaniem nie było żadnego problemu ;)

Vivre
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 65
Rejestracja: 10 lut 2018, 9:00
Re: Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne?

autor: Vivre » 20 lip 2019, 21:24

Widziałam u znajomych kolektory słoneczne. Zamawiali w firmie Hewalex. Nie znam się specjalnie na cenach, nie wiem więc u kogo powinno się takie rzeczy kupować. Jednak moi znajomi zanim coś kupią sprawdzają w wielu firmach, porównują ceny oraz urządzenia. Wierzę więc, że skoro zamówili kolektory słoneczne w firmie Hewalex, to ich oferta musiała być najlepsza. Wiem, że do wyboru mają kolektory płaskie i próżniowe. Znajomi mają wysokiej klasy kolektory próżniowe.

Awatar użytkownika
tetate
Aktywny
Aktywny
Posty: 290
Rejestracja: 06 sie 2012, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne?

autor: tetate » 25 maja 2021, 13:05

Dużo tutaj zależy od tego, ile ma się pieniędzy. Jednak przy dzisiejszych cenach instalacji fotowoltaicznych, moim zdaniem warto bedzie zainwestować w fotowoltaikę. Ceny instalacji w ostatnich latach znacząco spadły, ceny prądu natomiast rosną. BIorąc pod uwagę możliwość uzyskania dofinansowania na taka instalację, można się spodziewać szybkiego zwrotu.
Producentów takich instalacji jest wiele, w celu dobrania do potrzeb domu, najlepiej skonsultować się z dystrybutorem.

borowiec73
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 30 kwie 2019, 9:59
Re: Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne?

autor: borowiec73 » 28 gru 2021, 12:57

teraz to już chyba tylko fotowoltaika, jakoś nie słyszałem żeby ostatnio ktoś montował kolektory? Najważniejsze, żeby podpisać umowę ze sprawdzonymi wykonawcami, którzy znają się na rzeczy - u nas montowała firma pvprojekt i wszystko do dziś jest OK (montaż ok 3 lata temu)

elwiira
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 04 sty 2022, 17:26
Re: Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne?

autor: elwiira » 04 sty 2022, 17:30

tez nie slyszalam, zeby ktos ostatnio montowal kolektory. To fakt. Ale z drugiej strony slyszalam o tym, ze prezydent A. Duda ostatnio cos podpisal i ta ustawa jest niekorzystna dla osob, ktore mają zamiar w najblizszym czasie zdecydowac sie na panele fotowoltaiczne. Ktos z Was też cokolwiek o tym slyszal? Bo oczywiscie w telewizji to jakies tematy zastepcze, a o tym nic. Podobno ma byc tak, ze jak ktos teraz zalozy panele fotowoltaiczne, to bedzie mial o wiele mniej korzystne warunki rozliczeniowe. Przez to inwestycja bedzie zwracala sie o wiele dluzej. Jak to jednak bedzie w praktyce? Tego nie wiem...

dzialkowicz44
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 10 sty 2022, 21:01
Re: Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne?

autor: dzialkowicz44 » 10 sty 2022, 21:02

Jak działa fotowoltaika? Wszystko wyjaśnił mi fachowiec, którego znalazłem, dokładnie zaplanowano całą instalację oraz wyceniono jej elementy w kilku wariantach. Fotowoltaika w obliczu rosnącej ceny energii to prawdziwe zbawienie, warto wybrać dobrą firmę i sprawdzone elementy, wtedy nasza instalacja podziała nawet 25 - 30 lat.

stanbara
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 27 lip 2021, 17:26
Re: Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne?

autor: stanbara » 01 lut 2022, 15:20

Czy według Was obecnie opłaca się inwesotować w panele fotowoltaiczne?


Wróć do „Inne tematy ogrodowe i działkowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 66 gości

Gotowe projekty domów