Pompa i filtr do basenu

Informacje na temat zakładania basenów ogrodowych i stawów kąpielowych. Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę, jak zbudować basen i co zrobić, by woda była czysta? Tutaj znajdziesz odpowiedzi.

Moderator: wika001

MartinTcV
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 04 maja 2010, 17:10
Pompa i filtr do basenu

autor: MartinTcV » 10 cze 2021, 22:23

Witam,
Po zalaniu basenu stelażowegoo średnicy 3.05m i wysokości 0.76m i zastosowaniu chloru woda robi się brudna, jakby rdzawa, brązowa. Basen postawiony na ROD, gdzie woda jest chyba opadowa magazynowana w zbiorniku retencyjnym. Woda pewnie zawiera żelazo, które wchodzi w reakcję z chlorem i tworzy się taki kolor czy też osad. Dostosowałem pH wody, zastosowałem chlorowanie szokowe i dziś zastosowałem środek flokujący do koagulacji zanieczyszczeń. Jutro wieczorem albo w sobotę chciałbym podjechać na działkę i zobaczyć, czy faktycznie to zadziałało i ewentualnie odkurzyć syf z dna basenu odkurzaczem. Nie chciałbym tylko wylewać wody poza basen, bo pierwszy raz będę musiał tak zrobić z uwagi na fakt zastosowania pompy z filtrem kartuszowym, który z pewnością większość syfu przepuści i wprowadzi z powrotem do basenu.
Jaką pompę i jaki filtr zastosować, aby przy odkurzaniu i filtracji całość albo zdecydowana większość związków żelaza po flokowaniu zostawała na filtrze?
Z góry dziękuję za pomoc.

Domores
Aktywny
Aktywny
Posty: 112
Rejestracja: 14 cze 2018, 22:03
Re: Pompa i filtr do basenu

autor: Domores » 11 cze 2021, 9:41

Odkurz z dna to co osiądzie i wyczyść filtr oraz włącz go żeby chodził non stop. Moim zdaniem po 24-48 godzinach woda powinna się wyklarować a filtr usunąć większość osadu. Miałam kiedyś podobnie jak zalałam basen na działce woda ze studni. odkurzałam dno chyba dwa lub przy razy po jakiś dwóch godzinach od wyłączenia filtra woda się uspokajała i opadało jeszcze cos na dno. Jednak udało się i po tych zabiegach woda zrobiła się klarowna i filtr już tez nie zachodzi. A mam zwykły papierowy.

MartinTcV
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 04 maja 2010, 17:10
Re: Pompa i filtr do basenu

autor: MartinTcV » 11 cze 2021, 21:26

U nas woda jest strasznie zanieczyszczona. Dziś było bardzo dużo osadu, filtr papierowy tego nie ogarniał. Przy odkurzaniu wodę wylewaliśmy poza basen, ale potem zaś woda robiła się mętna, bo część została rozmieszana. Takie wylewanie poza basen może doprowadzić do tego, że będzie trzeba dolać wody i znowu bawić się z chemią.
Dlatego chcemy odżałować na jakąś dobra pompę z filtrem. Znajomy kiedyś używał wypełnienia z poduszki za 5zł do jakiejś pompy do brudnej wody i podobno dobrze czyściło.

klajniak91
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 13 cze 2021, 13:45
Re: Pompa i filtr do basenu

autor: klajniak91 » 13 cze 2021, 13:50

Jeśli woda zrobiła się rdzawa proponuję użyć witaminy C. Zwykła spożywcza witamina która możemy kupić na allegro. I oczywiście pompa do oporu żeby przezucala wodę.

MartinTcV
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 04 maja 2010, 17:10
Re: Pompa i filtr do basenu

autor: MartinTcV » 20 cze 2021, 9:23

Uporałem się z tym problemem. O witaminie C sporo czytałem i jest więcej wad niż zalet. Polecam poczytać poradniki w sieci :wink:
Zrobiłem tak jak polecił znajomy. Zakupiłem pompę do brudnej wody, wiadro budowlane. Oczywiście wcześniej szokowanie chlorem, dozowanie środka do koagulacji. W wiadrze zrobiłem dziury na dnie i na dole po bokach, zawiesiłem na drabinie, pompę umieściłem na środku basenu, w wiadrze umieściłem wkład poduszki z wełną, zrobiłem dziurę, wsadziłem wąż w poduszkę, przywiązałem mocno i odpaliłem pompę. Co jakiś czas miotłą podgarniałem syf z dna w stronę pompy i po 2-3h woda zrobiła się mega czysta.

IMG_20210620_103604.jpg
Woda przed
IMG_20210620_103604.jpg (446.63 KiB) Przejrzano 3214 razy


IMG_20210620_103612.jpg
Woda po
IMG_20210620_103612.jpg (451.37 KiB) Przejrzano 3214 razy


IMG_20210620_103620.jpg
Poduszka po filtrowaniu
IMG_20210620_103620.jpg (414.02 KiB) Przejrzano 3214 razy

Domores
Aktywny
Aktywny
Posty: 112
Rejestracja: 14 cze 2018, 22:03
Re: Pompa i filtr do basenu

autor: Domores » 21 cze 2021, 8:27

Bardzo dobra robota :) teraz tylko dbać żeby woda była regularnie filtrowana ja się nie kąpiemy bo przy wysokich temperaturach to bardzo ważne. Co do pompy to te z wkładem papierowym nadają się tylko do małych basenów, przy dużych najlepszą opcją jest filtr z wkładem piaskowym.

MartinTcV
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 04 maja 2010, 17:10
Re: Pompa i filtr do basenu

autor: MartinTcV » 21 cze 2021, 8:51

Właśnie myślałem o takim filtrze piaskowym, bo te filtry papierowe to trzeba co chwilę czyścić albo wymieniać. Niestety trochę przeraziła mnie cena. Jakiś filtr dobrej jakości kosztował około 700zł, a opisany wyżej sposób pochłonął 200zł.
Może masz jakiś dobry filtr piaskowy godny polecenia? Całkiem możliwe, że na przyszły rok będziemy stawiać większy basen, a wtedy to już na pewno filtr piaskowy, bo papierowy to nie ogarnie.

Domores
Aktywny
Aktywny
Posty: 112
Rejestracja: 14 cze 2018, 22:03
Re: Pompa i filtr do basenu

autor: Domores » 22 cze 2021, 13:52

MartinTcV pisze:Niestety trochę przeraziła mnie cena. Jakiś filtr dobrej jakości kosztował około 700zł
Tyle to kosztuje, a nawet więcej na tym nie warto oszczędzać tym bardziej ze piszesz o powiększeniu basenu. Trzeba by było policzyć ile litrów wody będzie miał nowy basen i wtedy dobrać odpowiedni filtr. Takie białe Bestway są całkiem niezłe.


Wróć do „Baseny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości

Gotowe projekty domów