Renowacja trawnika - proszę o podpowiedzi czy moje pomysły są słuszne

Jeśli zastanawiasz się jaki wybrać trawnik, jak go założyć i pielęgnować oraz jak walczyć z chwastami na trawniku, zapraszamy do tego działu. Porady na temat trawników z rolki i siewu, ich utrzymania i właściwej pielęgnacji.

Moderator: wika001

deny
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 14 maja 2021, 20:59
Renowacja trawnika - proszę o podpowiedzi czy moje pomysły są słuszne

autor: deny » 14 maja 2021, 21:00

Dzień dobry,

chciałbym się poradzić odnośnie renowacji trawnika ze zdjęć poniżej. Trawnik był zakładany z rolki 2 lata temu i ma powierzchnię około 120m2, był przez ten czas nawożony i na jesień wykonana została aeracja. Po minionej zimie pojawiło się sporo pleśni śniegowej, trawnik mocno się zniszczył.

Mam pewien plan naprawczy ale chciałbym się dowiedzieć czy to właściwa droga.

2 dni temu zrobiłem wertykulację, po której wszystko zgodnie z założeniami wyglądało jeszcze gorzej. Wykonałem też aerację. Kupiłem 2kg nasion Barenbrug Shadow and Sun ponieważ jest trochę cienia, szczególnie w jednym obszarze zaznaczonym na zdjęciu. Gleba tam zwykle jest mocno wilgotna, potrafi robić się mech i w sumie w tym miejscu jest najbardziej rzadka trawa na tą chwilę. Mam 5 80l worków torfu odkwaszonego, 100kg piasku, który chciałem rozmieszać z torfem. Myślałem o tym by rozsypać nasiona siewnikiem ręcznym i przykryć je właśnie mieszanką torfu i piasku. Jednak wydaje mi się, że na taką powierzchnie trawnika mam za mało materiału. Myślę o tym by dokupić jeszcze 2kg mieszanki sportowej Barenbrug.

Teraz pojawia się pytanie odnośnie nawożenia. Trawnik nie był jeszcze w tym roku naważony. Czy warto to zrobić teraz przed posianiem czy lepiej odpuścić bo nawóz może przepalić nasiona?

Jest jedna ciekawostka, która mnie zastanawia. Na pierwszym zdjęciu wzdłuż chodnika z kostki jest mały pasek trawy, który wygląda całkiem okej i rośnie tam ładna trawa. W tamtym roku została położona kostka, a to miejsce było obkopane na wybrzeża. Jest to trawa, którą szpadlem wykopałem z innej części trawnika a później po zakończeniu prac z kostką położyłem od tak luzem. Myślałem, że ten zabieg nie będzie miał sensu bo wyglądało to kiepsko to wyglądało a jednak teraz okazuje się, że trawa rośnie tam bardzo ładnie. Moją hipotezą na to było to, że generalnie ziemia na ogrodzie jest dość mocno zbita a zruszenie jej dało tak jakby nowe życie temu kawałkowi trawy. Zastanawiam się czy są jakieś chemiczne rozluźniacze gleby, które działają dobrze?

Byłbym wdzięczny za wszelakie porady i odpowiedzi.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Domores
Aktywny
Aktywny
Posty: 112
Rejestracja: 14 cze 2018, 22:03
Re: Renowacja trawnika - proszę o podpowiedzi czy moje pomysły są słuszne

autor: Domores » 16 maja 2021, 20:42

Rozluźnienie gleby najlepiej zrobić przez piaskowanie. Robisz aeracje i w rowki które oowsrana wsypujesz piasek wtedy nie będzie się ona tak mozno zbijała przez co trawa będzie lepiej rosła. Do tego przepuszczalność wody się zwiększy w wierzchniej warstwie gleby.


Wróć do „Trawniki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

Gotowe projekty domów