Budowa basenu poliestrowego

Informacje na temat zakładania basenów ogrodowych i stawów kąpielowych. Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę, jak zbudować basen i co zrobić, by woda była czysta? Tutaj znajdziesz odpowiedzi.

Moderator: wika001

pmad
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 23 sty 2019, 18:28
Budowa basenu poliestrowego

autor: pmad » 23 sty 2019, 18:59

Na wiosnę przymierzam się do budowy basenu przy domku letniskowym. Zakładam zakup gotowego basenu poliestrowego o wymiarach około 4x3x1 metra za jakieś 5 tysięcy. Niestety niezbyt się na tym znam, bo do tej pory nie miałem nawet takiego rozporowego basenu z marketu, a z drugiej strony chciałbym wszystkie prace z nim związane wykonać samodzielnie tak aby ze wszystkimi kosztami zamknąć się w kwocie około do 10 tysięcy. W związku z tym mam trzy pytania.

1) Czy taki basen o pojemności około 12 metrów sześciennych (wymiany jak powyżej) można utrzymywać bez filtra, stosując jedynie chemię, połączoną z okresowym odkurzaniem dna i podmianą części wody? Jak wspomniałem basen będzie przy domku letniskowym z którego korzystam w sezonie średnio przez 2-3 dni co 1-2 tygodnie, czyli dość rzadko. Raczej nie widzę tego tak żeby filtr chodził przez cały czas kiedy nikogo tam nie ma. Dodatkowo filtr ze wszystkimi instalacjami podnosi koszt basenu o minimum 2 tysiące. Z drugiej strony jeśli nie zostanie zamontowany od razu to jego późniejsza instalacja będzie jeszcze bardziej kosztowna i pracochłonna.

2. Czy pod basenem należy wylać płytę betonową czy wystarczy wysypać wykop piaskiem i go wypoziomować?

3. Czy basen poliestrowy wymaga zalania betonem? Rozmawiałem z kilkoma producentami i dowiedziałem się, że aby otrzymać gwarancję na basen należy go po umieszczeniu w wykopie powoli zalewać betonem. Powoli tzn. napełnić basen wodą do 1/3 głębokości, zalać wykop betonem do 1/3 wysokości, napełnić basen wodą do 2/3, zalać betonem do 2/3 i tak dalej. Takie podejście generuje oczywiście kolejne koszty bo trzeba trzy razy zamawiać betoniarkę, pomijając już nawet koszt samego betonu. Czy faktycznie jest to konieczne? Nie wyobrażam sobie aby woda w tak małym basenie była w stanie rozepchać ziemię, którą obsypany jest basen. Dodam jeszcze że na działce poniżej 40 cm powierzchni znajduje się twarda glina, w którą nie sposób nawet wbić łopatę - można ją co najwyżej "kroić".

Z góry dziękuję za wszystkie komentarze.

Wróć do „Baseny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości

Gotowe projekty domów