Renowacja nowego trawnika po zimię.

Jeśli zastanawiasz się jaki wybrać trawnik, jak go założyć i pielęgnować oraz jak walczyć z chwastami na trawniku, zapraszamy do tego działu. Porady na temat trawników z rolki i siewu, ich utrzymania i właściwej pielęgnacji.

Moderator: wika001

Piotr_K
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 05 lut 2018, 18:45
Renowacja nowego trawnika po zimię.

autor: Piotr_K » 05 lut 2018, 19:06

Dzień dobry wszystkim,
Rok temu (w sierpieniu) po wielu latach udało mi się w końcu założyć trawnik (wcześniej było gruzowisko). Wywiazlem 12 aut starej ziemi, gruzu i nawiozlem ok 10 - 15 cm nowej czarnej ziemi.
Na wyrownaną i ubitą ziemie zasiałem trawę uniwersalną i na trawę rozsypalem tort.
Trawa szybko wzrosła jednak po 2 miesiącach w paru miejscach zaczęła robić się żółta (może za bardzo była ziemia ubita). W październiku trawę skosilem i rozsypalem na trawę "witaminy" dla traw na zimę.

Z racji tego że pomału zbliża się wiosną i zależy mi na ładnej trawie zacząłem czytać o czynnościach jakie wykonuje się po zimie. Proszę o pomoc i ewentualne poprawianie.

Na podstawie tego co wyczytałem planuje wykonać (na przełomie marca - kwietnia, gdy ziemia wyschnie)
- GRABIENIE - wygranie cały trawnik miotłograbiami na "krzyż"
- WERTYKULACJA - planuje kupić najtańszy wertykylator i aerator( 2 w 1) do 300 zł max. I wykonać wertukulacje.
-AERACJA - wykonać aeracje,
- PIASKOWANIE - po agresji wysypać 100 litrów piasku na 100 m2 trawy.
- WAŁOWANIE- zwalowac trawnik
- NAWOZENIE trawnika
- DOSIEWANIE - w miejscach dużych ubytków dosieje trawę

Proszę mi powiedzieć czy kolejność jest poprawna? Czy przed wertykulacja należy skosic trawnik (spotkałem się też z takimi opiniami).
I w przypadku tak młodej trawy na pewno wykonuje się wentylację i aeracje ?

Dziękuję za porady. Pozdrawiam

Zwierzak
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 16 lut 2018, 14:44
Re: Renowacja nowego trawnika po zimię.

autor: Zwierzak » 16 lut 2018, 14:59

Witam,
Polecam zrobić to tak:
- skosić trawę (jeśli nie była koszona jesienią) na najniższym poziomie koszenia.
- zrobić wertykulacje na krzyż
- rozsiać nawóz (ja używam yara mila 5kg na ar)
- dosiać ubytki w trawniku lub zrobić dosiewkę po całości
- zrobić torfowanie ( substrat torfowy ph-6-7) po całości
- i wałowanie ( powtórzyć po tygodniu jak ziemia będzie wilgotna).
- koszenie po 2-3 tygodniach nie ścinać więcej niż 1/2 źdźbła trawy. Po tym kosić co tydzień na 1/3 długość źdźbła.

Areacja i piaskowanie jest zbędne na tak młodym trawniku. Jeśli gleba jest ciężka (glina) zrób areacje i piaskowanie w lecie.
Pozdrawiam

Rabarbarek999
Aktywny
Aktywny
Posty: 184
Rejestracja: 07 lip 2016, 8:13
Re: Renowacja nowego trawnika po zimię.

autor: Rabarbarek999 » 02 mar 2018, 11:09

Do tego sprawdź sobie pH można takie małe urządzenie za parę złotych kupić na all...
Takie placki mogą być też spowodowane podmakaniem trawy. Jak woda nie może do głębszych warstw odpłynąć to w kałużach pod wierzchnią warstwą stoi. Korzenie trawy w wodzie obumierają.
Druga rzecz to ph trawa lubi 6-7 zbyt kwaśne to zaczną rosnąć grzyby.

Co do nawożenia. Tak młody trawnik musi najpierw wykorzystać to co jest już w glebie. Lepiej nawieź dopiero koło maja. Aby już trochę odbił.

Poza tym na zimę nie sypiemy nic, oprócz wapna. Trawa mimo tego, że zielona nie wykorzysta tych witaminek tylko popłyną one w siną dal.
Ostatnie nawożenie w sierpniu!

Trawniki-szybko
Początkujący
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 08 mar 2018, 10:05
Re: Renowacja nowego trawnika po zimię.

autor: Trawniki-szybko » 08 mar 2018, 10:23

W kwestii trawnika to polecam zerknąć także do nas, być może dobrą opcją jest ten z rolki, zajmujemy się tym na co dzień i chętnie pomożemy :)

KarolZ1985
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 14 mar 2020, 13:33
Re: Renowacja nowego trawnika po zimię.

autor: KarolZ1985 » 24 lip 2020, 4:09

Jeżeli macie duży teren do renowacji to polecam skontaktować się z firmą, która profesjonalnie zajmuję się renowacją trawników. Firma ma bardzo duże doświadczenie w tym temacie i na pewno pomoże.

szyszor
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 20 maja 2021, 13:32
Re: Renowacja nowego trawnika po zimię.

autor: szyszor » 17 wrz 2021, 15:34

jaki aerator polecacie?

trawnik45
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 31 maja 2021, 12:24
Re: Renowacja nowego trawnika po zimię.

autor: trawnik45 » 03 mar 2022, 12:12

Kolejność powinna być trochę inna
- grabienie, wałowanie, wertykulacja i areacja, piaskowanie, koszenie i nawożenie.
A może warto rozważyć trawnik z rolki, przynajmiej w pierwszym sezonie unikniesz tych zabiegów.
Sprawdzony producent trawy z rolki - greenflor.pl


Wróć do „Trawniki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości

Gotowe projekty domów