Kiedy i jak należy przycinać drzewa owocowe ?

Jak pielęgnować rośliny by pięknie wyglądały o każdej porze roku? Informacje o tym, kiedy najlepiej przesadzać rośliny, jak je jak przycinać i rozmnażać oraz jakie są optymalne warunki dla uprawy poszczególnych gatunków.

Moderator: wika001

plon004
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 25 lut 2011, 7:59
Kiedy i jak należy przycinać drzewa owocowe ?

autor: plon004 » 25 lut 2011, 8:07

Kiedy i jak należy przycinać drzewa owocowe jabłoni i gruszy?

Kasia_D
Aktywny
Aktywny
Posty: 282
Rejestracja: 18 lut 2011, 14:27
Re: Kiedy i jak należy przycinać drzewa owocowe ?

autor: Kasia_D » 03 mar 2011, 17:42

drzewa przycina się najczęściej na jesień po wegetacji, jednak można to zrobić też na wiosnę...powierzchnię po cięciach najlepiej posmarować czymś antybakteryjnym.
vel

marta_p
Aktywny
Aktywny
Posty: 186
Rejestracja: 16 kwie 2011, 22:53
Re: Kiedy i jak należy przycinać drzewa owocowe ?

autor: marta_p » 11 maja 2011, 17:51

Ja robię to jesienią.

Kapri11
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 21 mar 2013, 11:45
Kontaktowanie:
Re: Kiedy i jak należy przycinać drzewa owocowe ?

autor: Kapri11 » 21 mar 2013, 12:44

Przycinać drzewka owocowe należy koniecznie gdyż ma to wpływ na większe ich owocowanie. Młodsze, a więc 4 letnie można przycinać na zasadzie formowania starsze należy prześwietlić.
Warto zapytać dobrego szkółkarza o poradę http://www.drzewkaowocowe.com/

majka1
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 73
Rejestracja: 17 kwie 2013, 8:27
Re: Kiedy i jak należy przycinać drzewa owocowe ?

autor: majka1 » 02 lip 2013, 7:06

O tak, trzeba przycinać drzewka, a drzewka będą pięknie owocowały:)

adam9112
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 04 mar 2014, 11:52
Kontaktowanie:
Re: Kiedy i jak należy przycinać drzewa owocowe ?

autor: adam9112 » 05 mar 2014, 9:19

Ja robie tak że drzewka typu jabłonie grusze śliwki tnę na wiosnę kiedy drzewo jest w stanie spoczynku. Pestkowce typu czereśnie wiśnie to po wegetacji tnę. Wycinam gałęzie krzyżujące się oraz te które uznam że są lekkie i trzeba je skrócić ( skrócone gałęzie się umacniają i sa bardziej sztywne)

MonikaK17
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 21 lut 2014, 11:48
Re: Kiedy i jak należy przycinać drzewa owocowe ?

autor: MonikaK17 » 20 mar 2014, 14:33

Rodzice posiadają sad, który jest ich źródłem utrzymania. Nie mieszkam już z nimi, ale z tego co wiem już w lutym tata rozpoczął cięcie jabłoni. Jakieś dwa tygodnie temu skończył, na końcu obcinał gruszę. Nie smarował drew żadnymi środkami, po prostu trzeba zrobić to umiejętnie. Sadownicy na większą skalę dokonują również cięcia przed zbiorem, aby pędy nie zasłaniały słońca owocom. A wiśnie, rzeczywiście obcinał jesienią. Grunt to dobry sprzęt. Tępe narzędzia poranią tylko drzewo. Nie dawno kupiłam tacie taki sekator http://www.kreocen.pl/produkt/BAHCO-Sek ... 48375.html Bardzo dobry. Choć na parę drzewek może wystarczy ci mniej profesjonalny. Możesz poszukać na stronie :)

MonikaK17
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 21 lut 2014, 11:48
Re: Kiedy i jak należy przycinać drzewa owocowe ?

autor: MonikaK17 » 20 mar 2014, 14:34

Rodzice posiadają sad, który jest ich źródłem utrzymania. Nie mieszkam już z nimi, ale z tego co wiem już w lutym tata rozpoczął cięcie jabłoni. Jakieś dwa tygodnie temu skończył, na końcu obcinał gruszę. Nie smarował drew żadnymi środkami, po prostu trzeba zrobić to umiejętnie. Sadownicy na większą skalę dokonują również cięcia przed zbiorem, aby pędy nie zasłaniały słońca owocom. A wiśnie, rzeczywiście obcinał jesienią. Grunt to dobry sprzęt. Tępe narzędzia poranią tylko drzewo. Nie dawno kupiłam tacie taki sekator http://www.kreocen.pl/produkt/BAHCO-Sek ... 48375.html Bardzo dobry. Choć na parę drzewek może wystarczy ci mniej profesjonalny. Możesz poszukać na stronie :)


Wróć do „Prace pielęgnacyjne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości

Gotowe projekty domów