APEL DO WSZYSTKICH UŻYTKOWNIKÓW FORUM - RATUJEMY PSZCZOŁY!!!

Dział poświęcony odpowiednim nawozom i środkom ochrony roślin. Porady na temat tego jakie nawozy stosować i czym nawozić poszczególne gatunki roślin, a także informacje dotyczące środków ochrony roślin.

Moderator: wika001

M@ciej
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 11 maja 2012, 20:42
Lokalizacja: Łagów
Kontaktowanie:
APEL DO WSZYSTKICH UŻYTKOWNIKÓW FORUM - RATUJEMY PSZCZOŁY!!!

autor: M@ciej » 11 maja 2012, 20:49

[size=18]APEL DO WSZYSTKICH UŻYTKOWNIKÓW FORUM

Drodzy Państwo,
środowisko pszczelarskie alarmuje, że sytuacja z padaniem pszczół znacznie się pogarsza.
Pszczelarze mają tego już serdecznie dość. Pszczoły padają przez opryski chemiczne. Informuję w imieniu Grona Administracyjno-Pszczelarskiego Forum Pasieki Michałów, że jest absolutny ZAKAZ pryskania upraw w biały dzień. Nie wolno pryskać w południe, żadną chemią czy to na wspomaganie roślin czy nawozem, czy na szkodniki czy choćby przeciwko chwastom. Pszczoły trują się, spadają oszołomione z powietrza. Ich układ nerwowy zostaje silnie porażony, po czym umierają. Tak współpracować pszczelarze nie będą. Wszyscy jednomyślnie krzyczymy veto ! Proszę to sobie wbić do głowy. Piszę ogólnie, wiem, że na pewno nie wszyscy ignorują nasze prośby. Pomijając szkoldiwą kwestię GMO, pryskać wolno tylko po zachodzie Słońca, po zakończonych lotach pszczół zbieraczek, po zmroku. Środek chemiczny przez noc wywietrzeje, ulotni się i nie będzie stanowić zagrożenia dla pasiek. Doskonale wiemy, że uprawy GMO wymagają oprysków, że przy siewie wymagany jest już nawóz, azot, osobno potas do utrzymania wody w glebie, wapno do gleby. Głupią kukurydzę też pryskać późnym popołudniem. Pszczelarze, każdy zauważony przypadek pryskania pola w dzień, będą natychmiast zgłaszali policji, a ta przekaże prawdopodobnie sprawę prokuraturze, która może wszcząć postępowanie karne. W przypadku udowodnionego wytrucia pszczół (badania toksykologiczne próbek: osypu, plastrów pszczelich, wycinków gleby, zebranych kwiatów i całych roślin opryskanej uprawy) rozpocznie się postępowanie w/s utraty mienia. Proszę się dostosować do apelu. Nie ma, że ktoś nie ma czasu wieczorem, sprawa jest na tyle poważna, że pszczelarze muszą pilnować swoich podopiecznych i działać w różnych formach, bo niestety, mamy na tyle głupi rząd, że zagrożenia nie dostrzega i nie chce pomóc. Wytworzyła się panika,"zapora ogniowa" i kardynalna profilaktyka, rolnicy i sadownicy muszą to uszanować i się dostosować.

Przypadków jest mnóstwo. Dla przykładu, rok temu padła potężna pasieka (100 pni) w Klementowicach od oprysku na słodyszka, słynny był przypadek w Limanowej i wokół niej, gdzie pszczelarze utracili cały swój dorobek. W tym roku Swarzowo, Olesno, Dąbrowa, bo ciemna, polska wieś za przeproszeniem nie wie, że opryski wykonuje się po zachodzie słońca, a nie w południe. Pszczoły otruły się na rzepaku, sprawą zajęła się prokuratura. Proszę, przeczytajcie, obejrzyjcie zwłaszcza ten filmik, gdzie spadają półżywe pszczoły, wykręcają się porażone na ziemi i zamierają całe roje. Bo nas pszczelarzy to bardzo boli i łzy stają w oczach.
http://www.tvp.pl/krakow/aktualnosci/ro ... ty/7304129
http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/5 ... l?cookie=1
http://www.tvp.pl/krakow/aktualnosci/ro ... ty/7305323
http://www.tvp.pl/krakow/aktualnosci/ro ... ja/7282323

Czytajcie stronę PIORINu, tam jest wszystko o opryskach napisane.
Proszę podnieść rangę postu do "ogłoszenia" i przeczytać, rozpowszechnić informację do wszystkich rolników, ogrodników, sadowników na innych forach, zebraniach, skopiować i przesyłać e-mailem.

Załamujemy już ręce, jesteśmy bezradni, jedynym ratunkiem jest zaprzestanie ostrej chemizacji rolnictwa, a jeśli opryski są konieczne to wykonywać je bardzo wcześnie rano o świcie lub tylko po zmroku. Wszystkie środki, nawet głupi Roundap mają działanie kontaktowe i toksyczne dla owadów!!!
Pszczelarze będą protestować, będą kolejne marsze w obronie pszczół i będziemy nagłaśniać i promować ochronę pszczół. Wszyscy doskonale wiemy, co się stanie gdy ich zabraknie, a metalowych pszczółek na prąd jeszcze nie wymyślono. Będziemy jak Chińczycy w filmie "Milczenie pszczół" latać z piórkiem i workiem pyłku i sami zapylać rośliny. Wiem, że mój post brzmi zastraszająco lub nawet dramatycznie, za to z góry przepraszam, ale pszczelarze postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i poprosić o dostosowanie się do naszych próśb.


Proszę o wyrozumiałość.

Życzę obfitych zbiorów w tym sezonie

W trosce o pszczoły i naszą przyszłość,
Pszczelarze z Forum Pasieki Michałów
z Administracją Generalną na czele.

krzysztof5426
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 19 lut 2013, 16:36
Lokalizacja: Łódż i pod Łodzią
Re: APEL DO WSZYSTKICH UŻYTKOWNIKÓW FORUM - RATUJEMY PSZCZOŁ

autor: krzysztof5426 » 16 lis 2013, 22:37

Koledzy !
Dotrzyjcie z waszym przesłaniem przede wszystkim do wszystkich działkowców i tych z ROD i tych prywatnych.

mikk
Aktywny
Aktywny
Posty: 104
Rejestracja: 18 sie 2015, 8:39
Lokalizacja: Białystok
Re: APEL DO WSZYSTKICH UŻYTKOWNIKÓW FORUM - RATUJEMY PSZCZOŁY!!!

autor: mikk » 04 mar 2016, 15:48

Zaczyna do ludzi docierać, że bez pszczół nie będzie i naszej populacji. Coraz więcej pszczół hodowanych jest nawet w miastach :) To cieszy!
Zobaczcie, z jakimi problemami w mieście borykają się pszczoły - https://e-ogrodek.pl/rosliny-ogrodowe-i ... 9-16407175

Dziękujemy hodowcom za ich trud!
Budowanie twórcze jest :)

Awatar użytkownika
atujestblog
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 59
Rejestracja: 27 lip 2022, 22:26
Kontaktowanie:
Re: APEL DO WSZYSTKICH UŻYTKOWNIKÓW FORUM - RATUJEMY PSZCZOŁY!!!

autor: atujestblog » 06 mar 2023, 13:56

Rzeczywiście jest problem ze pszczołami. U mnie w ogrodzie więcej widzę trzmieli niż pszczół.
atujestblog

jowitaDrozd
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 10 maja 2022, 11:34
Re: APEL DO WSZYSTKICH UŻYTKOWNIKÓW FORUM - RATUJEMY PSZCZOŁY!!!

autor: jowitaDrozd » 18 maja 2023, 13:41

dla dobra naszego i pszczół trzeba walczyć o zakaz tak silnych oprysków


Wróć do „Nawozy, ochrona roślin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Gotowe projekty domów