Jak prawidłowo nawozić i pielęgnować trawnik?

Profesjonalne nawozy przeznaczone dla roślin domowych i ogrodowych. Szeroka gama nawozów płynnych, nawozów granulowanych, tabletek nawozowych. Dział poświęcony poradom, jak i kiedy stosować nawozy, jak rozwiązywać problemy z prawidłowym nawożeniem roślin.
mójogródek11
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 06 lut 2012, 11:15
Lokalizacja: Warszawa
Jak prawidłowo nawozić i pielęgnować trawnik?

autor: mójogródek11 » 06 lut 2012, 11:28

Jak prawidłowo nawozić i pielęgnować trawnik?
mójogródek11

Flora01
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 03 lut 2012, 11:49
Lokalizacja: Olkusz
Kontaktowanie:
Re: Jak prawidłowo nawozić i pielęgnować trawnik?

autor: Flora01 » 07 lut 2012, 14:56

TRAWNIK

Ładny i zadbany trawnik to podstawa każdego ogrodu. Pełni funkcję dywanu i jest elementem kompozycji oraz tłem dla pozostałych roślin. Aby jednak grunt pokryty trawą nie stał się łąką, trzeba go starannie pielęgnować. Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne przy trawniku to:

KOSZENIE:

Koszenie należy przeprowadzać systematycznie. Utrzymanie optymalnej wysokości trawników przydomowych pozwala na ich właściwe rozkrzewienie się i zachowanie równej powierzchni.

PODLEWANIE:

Podlewanie zależne jest od warunków pogodowych, podłoża, wieku i rodzaju trawnika. Największe zapotrzebowanie na wodę występuje w okresie intensywnego wzrostu trawy. Mocno ukorzenioną i dobrze rozrośniętą trawę podlewamy rzadziej, ale obficiej, przynajmniej raz w tygodniu, a w czasie suszy co 3 dni (trawnik należy bezwzględnie podlewać, gdy warstwa gleby wyschnięta jest na głębokość 3 cm). Najkorzystniejsze dla trawy jest podlewanie wcześnie rano lub wieczorem (w ciągu dnia jest ono mniej efektywne ze względu na parowanie wody).

NAWOŻENIE:

Oprócz koszenia najważniejszym, lecz najczęściej zapominanym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie. Wpływa ono na dobry wygląd trawnika, zdolność regeneracyjną oraz na przetrwanie okresów niekorzystnych - suszy czy mrozów. Koszenie zmusza roślinę do ciągłej regeneracji, dlatego pobudzona przez ten zabieg trawa intensywnie rozkrzewia się i szybko rośnie. Potrzebuje ona zatem stale nowych substancji do odbudowy źdźbła i szybko wyczerpuje zapasy składników pokarmowych, wprowadzonych do gleby podczas zakładania trawnika.

Nawozić można nawozami tradycyjnymi (granulowanymi ) lub długodziałającymi - stosujemy je raz lub dwa w ciągu sezonu wegetacyjnego.

Obrazek


Wróć do „Nawozy dla domu i ogrodu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

Gotowe projekty domów