Nawadnianie trawnika - ciśnienie

Informacje o systemach nawadnia ogrodów, ich zastosowaniu, wadach i zaletach. Zraszacze ogrodowe, systemy automatycznego nawadniania, efektywne podlewanie ogrodu. Porady jak wykonać system nawadniania, a może zlecić prace specjalistycznej firmie?

Moderator: wika001

kal800
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 25 maja 2024, 16:37
Nawadnianie trawnika - ciśnienie

autor: kal800 » 25 maja 2024, 16:56

Hejka,

Mam trawnik w kształcie trójkąta o powierzchni około 50 metrów ze sporym drzewem przy jednym wierzchołku. Żeby nawodnić całą powierzchnię potrzebuję zatem dwóch zraszaczy, ze względu właśnie na to drzewo. Nie mogę zainstalować porządnego systemu nawadniającego z wkopanymi przewodami i zraszaczami, więc muszę polegać na przenośnych rozwiązaniach. Mam sterownik Gardena Smart oraz czujnik wilgotności gleby tego samego producenta i w tym obszarze wszystko jest OK - jak wilgotność spada, to uruchamiam zraszacze i jestem w stanie bez wysiłku utrzymać optymalne parametry, ale niestety nie do końca. Przyłącze wody jest poniżej poziomu trawnika i ciśnienie jest takie sobie, wystarczające, żeby zasilić jeden zraszacz, ale już dwóch na raz nie pociągnie. Kupiłem złączki z zaworami kulowymi, ale jakkolwiek bym nie regulował, nie da rady. Pomyślałem zatem o pompie, którą bym zainstalował przed kranem wychodzącym na ogród, ale miałbym w związku z tym pytania:

1. Jakiej mocy potrzebuję pompę? Różnica poziomów 1-2 metry, odległość od kranu do trójnika na dwa zraszacze to około 10-15 metrów.
2. Czy pompa będzie chodziła cały czas, niezależnie czy używam zraszaczy?
3. Czy szybkozłączki na wężach wytrzymają zwiększone ciśnienie, czy będzie cały czas problem z cieknącymi złączkami?

Z góry dziękuję

Kal800

Wróć do „Nawadnianie ogrodów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

Gotowe projekty domów