Tynki

W ogrodzie może wydarzyć się dużo nieprzewidzianych sytuacji ? ten dział właśnie im jest poświęcony. Informacje na temat specyficznych problemów związanych z pracami ogrodowymi, aranżacją ogrodu, uprawą oryginalnych gatunków roślin.

Moderator: wika001

Awatar użytkownika
tetate
Aktywny
Aktywny
Posty: 290
Rejestracja: 06 sie 2012, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Tynki

autor: tetate » 12 sie 2021, 9:59

Jakiego typu tynki macie u siebie w domach?

I jak je zacieraliscie?

Awatar użytkownika
martan
Aktywny
Aktywny
Posty: 183
Rejestracja: 19 mar 2015, 9:21
Re: Tynki

autor: martan » 13 sie 2021, 7:53

W kotłowni i w łazience oraz w garażu mamy kładzione tynki cementowo-wapienne wykończone na ostro, natomiast w reszcie pomieszczeń mamy tynki gipsowe.

Jeśli chodzi o zacieranie tynków, polecam zajrzeć sobie tutaj:
"Aby tynk był równy i estetyczny, konieczne jest jego odpowiednie wygładzenie. Do tego celu stosowana jest technika zacierania.

Zacieranie tynków jest jednym z ważnych etapów prac tynkarskich. Obecnie prowadzone jest ono nie tylko z użyciem narzędzi ręcznych, lecz także nowocześniejszych sprzętów jak zacieraczka do tynku.

Przebieg prac tynkarskich

Prace tynkarskie odbywają się etapami, począwszy od odpowiedniego przygotowania pomieszczeń do tynkowania aż do wykończenia gotowych tynków.

W ramach całego procesu znajduje się również zacieranie tynku. Jest to jedna z ostatnich prac prowadzonych po nałożeniu mieszanki tynkarskiej. Prowadzone jest ono przede wszystkim w przypadku nakładania popularnych tynków cementowo-wapiennych oraz tynków gipsowych, które używane są w różnych pomieszczeniach.

Na czym polega zacieranie tynków?

Zacieranie tynków cementowo-wapiennych i tynków gipsowych to proces prowadzony w celu nadania tynkom gładkości i dodatkowo w celu poprawy ich parametrów technicznych.

Prawidłowo wykonane zacieranie, do którego stosowane są ręczne pace albo zacieraczka do tynku, pozwala na wykończenie powierzchni tak, aby była ona gotowa do dalszych prac. Ważne jest zacieranie tynków z użyciem wody, co pozwala na uzyskanie lepszego efektu.

Kiedy zaciera się tynki?

Zacieranie tynków jest jednym z ostatnich etapów wykończenia powierzchni tynkowanej. Prowadzone jest ono po wykonaniu trapezowania, czyli wstępnego wygładzenia tynku prowadzonego najczęściej na drugi dzień po nałożeniu mieszanki tynkarskiej. Po trapezowaniu wykonuje się kontrolę kątów, pionu i poziomu nawierzchni z wykorzystanie kątownika. Następnie można przystąpić do zacierania.

Po zacieraniu tynków muszą być one pozostawione do dojrzewania. W przypadku tynków cementowych konieczne jest przeznaczenie na ten cel aż do 30 dni – nie należy wtedy wietrzyć pomieszczeń, ponieważ może dość do powstania pęknięć w podłożu.

Dokładne informacje o wykończeniu tynków określonych typów można znaleźć na etykietach produktów i stronach internetowych producentów materiałów.

Zacieranie tynków – narzędzia

Zacieranie powierzchni tynkowanych może być prowadzone ręcznie albo mechanicznie. W przypadku mniejszych obszarów najczęściej zaciera się tynki ręcznie, natomiast przy większych stosowne są szybsze i bardziej efektywne metody mechaniczne.

Do ręcznego zacierania tynków używane są specjalne pace, na przykład styropianowe, poliuretanowe, z gąbkami. Z kolei zacieranie mechaniczne wykorzystuje urządzenia jak zacieraczka do tynku, które składają się z obracającej się tarczy z gąbką ułatwiającej zacieranie tynków.

Sprzęt jak zacieraczka do tynku może zacierać tynki na sucho – nie jest on wtedy wyposażony w źródło podawania wody. Dostępne są także zacieraczki wyposażone w źródło wody, która podawana jest podczas zacierania.

Zacieranie tynków jest zatem ważnym etapem, który pozwala na uzyskanie gładkich, gotowych do dalszego wykończenia ścian, na przykład z tynków gipsowych, cementowo-wapiennych. Dzięki urządzeniom jak zacieraczka do tynku wykonanie zacierania jest jeszcze efektywniejsze.
"

Na stronie jest opisane, jaką metodą się to wykonuje. Jak rownież jakie urządzenia do tego wybrac.

wazer
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 43
Rejestracja: 10 kwie 2015, 6:09
Re: Tynki

autor: wazer » 25 lip 2023, 12:18

U nas wleciały Gipsowe Dolina Nidy Zeta, oraz CW Baumit, zdecydowanie polecam gipsowe, twarde konkretnie zrobione nie trzeba gładzi dawać tylko szlif i malowanie, chyba że jakieś ledy, podświetlenia itp wtedy pewnie trzeba lekko gładzią przelecieć, CW w mojej opini dramat, skurcze pęknięcia (norma wiadomo) ale osypują się i są mega słabe, już nie wspominam o jakichkolwiek przeróbkach, obróbkach itp wszystko bedzie widać, ale robiliśmy je w piwnicy garażu i łazienkach także przeżyjemy, reszta na szczęście mamy w gipsach, także polecam.
https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wie ... st-lepsze/

Wiele osób decyduje się również na płytę g-k zamiast tynku.

emsti
Początkujący
Początkujący
Posty: 34
Rejestracja: 02 sty 2016, 10:37
Re: Tynki

autor: emsti » 24 lis 2023, 12:42

Mieszkamy w domu z 1936. Pierwszy remont poszliśmy ambitnie, czyli tłukliśmy stary i na to nowy. Przy remoncie klatki już zrobiliśmy na skróty, czyli częściowo wypiaskowaliśmy cegłę by nie robić wszędzie tynku. W salonie to już w ogóle na skróty tak gdzie złaził, pękał, kruszył, był ściągany. Tak to wszystko ręcznie knauf super finish, tak ze dwa razy przeszlifowany, dokładany super finish, I po prostu grunt i farbą.
https://sklep.klingspor.pl/content/90-k ... spiekanych
Na stronie jest też opisanych kilka kwestii na temat wyrównania powierzchni ścian.


Wróć do „Inne tematy ogrodowe i działkowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

Gotowe projekty domów

cron